Nefinancovanie mladých v CVČ? Pokojne. Nás sa nezbavíte.

Autor: Matej Farkalin | 9.7.2013 o 17:48 | (upravené 9.7.2013 o 22:24) Karma článku: 6,61 | Prečítané:  396x

Dnešná mládež. Piatok večer do mesta, v sobotu sa dať do kopy, cez týždeň len tak bezducho sedieť za netom a byť zapojený na chate s „priateľmi“. Facebook refrešovať bezcieľne ako chladničku - tiež v nej nikdy nič nové nenájdete. Ale robia to všetci?

Je o mne známe, že som veľký nadšenec mladých a mám pocit, že prvý odsek nie je ich životným snom. V tejto mojej prvotine sa chcem podeliť o nadšenie z júna 2013. Mesiac počas ktorého sa ukázalo, že udalosti okolo rušenia centier voľného času a stopnutia dotácii pre voľný čas študentov až tak znepokojivé nemusia byť. Najmä ak to nezostane iba pri júny 2013.

Basket je v Spišskej šport číslo jeden. Dokazuje to nielen vysoká návštevnosť extraligových zápasov ale aj plné súpisky mládežníckych tímov. Telocvične sú drahé a tak si ho my amatéri zahráme len cez leto na ihriskách. Teda jednom - na lokotke - na školských sa totiž hrať nesmieme - povedali ujo školník. Ale dosť kritizovania, späť k nadšeniu.

Organizátori BASKETMUSIC FESTU (8. jún) vychytali. Pred pár rokmi nenápadná akcia sa rozrástla na 36 tímov v troch kategóriách a do haly si našlo cestu podľa môjho skromného odhadu vyše 500 fanúšikov basketu, hudby a dobrej nálady. Organizácia takejto akcii nie je istotne jednoduchá, hlavne keď chcete priniesť stále niečo nové, lepšie či Dominiku Mirgovú. Stačí však snaha organizátorov a vznikne dokonalá ukážka toho, že keď je priestor, mladí prešportujú aj celú sobotu. Páni organizátori - veľké dík za priestor na šport.

Ďalší z víkendov v SNV bol venovaný dávke kultúry. Denzz Industry vystupko čo vystupko prekonáva levely. Ináč tomu nebolo ani na koncoročnej CESTE OKOLO SVETA ZA 80 DNÍ (21.jún). Tanečná šou ktorej nadšene tlieskal vypredaný Dom kultúry. Skvelé choreografie predstavujúce rôzne kúty sveta, na sekundu premakaná video projekcia, svetlá, atmosféra, pridaná emócia (zásnuby priamo na pódiu) a detaily, ktoré dodali tejto šou ten správny punc (lístky v tvare leteniek, letušky), to všetko sa zmestilo do jednej hodiny. Predchádzali však tomu mesiace príprav. Vymýšľanie choreografií, tréningy najmenších krpcov, tanečnej budúcnosti skupiny či jej zakladateľov, zháňanie sponzorov, podpory a prilákanie fanúšikov. To všetko sú veci, ktoré kým nevyskúšate, neoceníte. Veľká poklona Vande a všetkým čo jej pomohli. Hádam nás DI crew bude prekvapovať naďalej.

Dostať mladých v sobotu podvečer do divadla vyzeralo na mission impossible. Peer aktivista Martin Horváth sa však zúčastnil školenia v rámci KOMPRAXU - národného projektu mládeže a získal dotáciu 200 € na zorganizovanie IMPROLIGY - súboja v divadelnej improvizácii (22.jún). Pripravil projekt, a spolu s pratiou peerkačov zorganizovali nultý ročník novej éry improvizácii na Spiši. Na štart takéhoto podujatia sa podľa mňa prišiel pozrieť slušný počet divákov, ktorí určite neváhali, heslo podujatia „Smejeme sa v divadle“ totiž bolo naplnené. Súťažili štyri tímy a v priebehu dvoch hodím, mladí ukázali, že ani divadlo im nie je cudzie. Atmosféru skvelo dopĺňala kapelka Človek milión. Misia teda bola splnená a ako sa nechal počuť hlavný organizátor, plánuje jej pokračovanie na jeseň. Držím palce a vrelá vďaka za oživenie divadla.

Jún teda pre mňa priniesol dvojité nadšenie. Zistil som, že mladí ľudia organizujú kvalitné podujatia a snažia sa tak tráviť svoj voľný čas aj zmysluplne. Za to si ich cením a verím, že ich prípadne prekážky nezastavia a podujatí podobného rangu bude čoraz viac a viac. Verím v to preto, lebo sa ukázalo, že mladí len potrebujú priestor na to aby mohli športovať, tancovať, hrať, jazdiť, alebo sa len tak baviť v hľadisku a vtedy ostávajú miestne puby prázdne a facebooky vypnuté. Škoda, že si organizátorov podobných podujatí niektorí ľudia na dôležitých postoch nevážia viac. Tiež je škoda, že nikto týchto ľudí nijak neocení - možno by to motivovalo. Česť výnimkám - neviem totiž, kto za ktorým podujatím stál, ale ďakujem všetkým, ktorí ich podporili. A osobitná vďaka z mojej strany pánovi primátorovi Jánovi Volnému - lebo ten kto aspoň kúsok vidí do zákulisia podobných podujatí vie, že je to človek, čo si váži mladých.

Chcem pozdraviť aj všetkých, ktorých som tu nespomenul, ale tiež makajú na tom, aby mladí mali priestor na zmysluplné veci. Držím palce všetkým, ktorí sa rozhodli organizovať podobné akcie a venovať svoj čas mladým. Tiež sa budem snažiť naďalej prispievať svojou snahou.

 

Nech naša sila rastie...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?